29.05.2015 – Szekspir symfonicznie, Kraków

29.05.2015 – Szekspir symfonicznie, Kraków

Z GWIAZDAMI HOLLYWOOD

Pierwsza w historii kina adaptacja filmowa dzieła Szekspira datowana jest na rok 1898. Od tamtej pory z dramatami i komediami pisarza ze Stratford mierzyli się najsłynniejsi reżyserzy w historii kina, od Laurence’a Oliviera i Orsona Wellesa, przez Franco Zeffirellego, Romana Polańskiego i Kennetha Branagha, po Julie Taymor i Baza Luhrmanna. Na dziełach Szekspira opartych jest w sumie ponad 410 filmów pełnometrażowych i telewizyjnych. Koncertem Szekspir Symfonicznie FMF składa hołd kompozytorom muzyki do najsłynniejszych adaptacji, a uświetnią go swoją obecnością Jocelyn Pook, zdobywca Oscara Stephen Warbeck, a także słynna oscarowa para Julie Taymor i Elliot Goldenthal.

W programie usłyszymy zarówno rozpoznawalne tematy Nino Roty z „Romea i Julii” (1968) i Miklósa Rózsy z „Juliusza Cezara” (1953), ale też fragmenty baletu „Romeo i Julia” Sergiusza Prokofiewa czy piękną suita Ennio Morricone z „Hamleta” (1990). Wydarzeniem będzie z pewnością polska premiera suit z „Henryka IV” (2012) i z Oskarowego obrazu „Zakochany Szekspir” (1998). Szczególne miejsce w programie koncertu zajmuje także muzyka powstała podczas wieloletniej współpracy szkockiego kompozytora Patricka Doyle’a z niekwestionowanym autorytetem szekspirowskiego teatru: Kennethem Branaghem. Gościem koncertu będzie także Jocelyn Pook — brytyjska kompozytorka, multiinstrumentalistka, znana ze współpracy z takimi artystami jak: The Communards, Laurie Anderson, Massive Attack, Ryūichi Sakamoto czy Peter Gabriel, ale także ze Stanleyem Kubrickiem przy jego ostatnim obrazie „Oczy szeroko zamknięte”. Podczas koncertu usłyszymy cudną muzykę do „Kupca Weneckiego” (2004) — pierwszej ekranizacji tego szekspirowskiego dramatu z Alem Pacino i Jeremym Ironsem w roli głównej. W finale koncertu prawdziwa uczta dla fanów muzyki filmowej — światowa premiera wielkiego dzieła symfonicznego zdobywcy Oscara Elliota Goldenthala. Goldenthal, który w ubiegłym roku poderwał do kilkuminutowych owacji na stojąco blisko 4 tysięczną publiczność swoją „Grand Gothic Suite” (również w naszym - Orkiestry Akademii Beethovenowskiej - wykonaniu), tym razem zaprezentuje dzieło oparte na tematach z „Tytusa Andronikusa”, baletu „Otello”, mrocznej i elektronicznej „Burzy” oraz z najnowszego filmu Julie Taymor „Sen nocy letniej”.
A na scenie Centrum Kongresowego ICE Kraków: Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą znakomitego niemieckiego dyrygenta Christiana Schumanna.

S E R D E C Z N I E Z A P R A S Z A M Y ! ! ! !

Facebook Twitter Google+ Pinterest

Szczegóły

Miejsce:
ICE Kraków - Congress Centre Marii Konopnickiej 17
Data koncertu:
piątek, 29 maj 2015
Godzina:
20:00
Bilety:

www.fmf.fm